Paahdetut kasvikset papu- ja kikhernetahnoilla
Sateenkaaren väreissä loistavat papu- ja kikhernetahnat maistuvat paahdettujen kasvisten kanssa taivaallisilta! Uunipellille voit valita esim. parsa- ja kukkakaalin tai vaihtele kasviksia makusi mukaan. Fazer Aito Kauraruoka tuo täyteläisyyttä ja kermaisuutta kasvisten kanssa nautittaviin tahnoihin, jotka käyvät myös dippeinä sitruunan, yrttien ja punajuuren mauissa. Kaikki tahnat ovat gluteenittomia, maidottomia ja vegaanisia.
Valmistusaika: n.40 minuuttia
Ainekset:
Kasvikset
- ½ parsakaalista
- ½ kukkakaalista
- n.1 rkl oliiviöljyä
- suolaa ja pippuria
Sitruunatahna
- 250 g käyttövalmiita valkopapuja (valutettu paino)
- 1 dl Fazer Aito Kauraruoka Juustonmakuinen
- 2 rkl sitruunamehua
- yhden sitruunan raastettu kuori
- 1 tl kurkumajauhetta
- ½ tl suolaa
Yrttitahna
- 250 g käyttövalmiita valkopapuja (valutettu paino)
- 1 dl Fazer Aito Kauraruoka maustamaton
- ½ ruukkua basilikaa
- 1 valkosipulin kynsi
- 1 rkl sitruunamehua
- ½ tl suolaa
Punajuuritahna
- 250 g käyttövalmiita kikherneitä (valutettu paino)
- 1 dl Fazer Aito Kauraruoka Paahdettu sipuli
- 1 dl punajuurikuutioita (purkista, etikkaliemessä)
- 2 rkl tahinia
- 1 rkl sitruunamehua
- 1,5 tl juustokuminaa
- 1/2 tl suolaa
Ohjeet:
Lämmitä uuni 200 asteeseen. Pilko parsakaali ja kukkakaali pieniksi kukinnoiksi.
Lorauta joukkoon oliiviöljyä ja mausta suolalla ja pippurilla. Asettele kukinnot uunipellille leivinpaperin päälle siten, etteivät ne ole päällekkäin.
Paahda kasviksia uunissa n.25 minuuttia tai kunnes ne hieman ruskistuvat.
Tee tahnat sillä välin, kun kasvikset ovat uunissa. Blendaa tehosekoittimessa ensin sitruunatahnan ainekset, kunnes tahna on sileää. Sekoita sen jälkeen yrttitahnan ainekset ja viimeiseksi punajuuritahna. Blenderiä ei tarvitse pestä välissä, jos teet tahnat tässä järjestyksessä.
Tarjoile lämpimät paahdetut kasvikset tahnojen kanssa.
